Operace Jizerka 1949

28.10.2017

V sobotu 28. října proběhla pod taktovkou Aliance Military Clubs ČR  akce s názvem Operace Jizerka 1949 ku příležitosti připomenutí tragických událostí roku 1949 na Vlašském hřebeni.

Ráno proběhlo shromáždění účastníků z řad Aliance a studentů SLŠ a SOŠ Šluknov v Jizerskohorském technickém muzeu v Bílém Potoce a jejich přerozdělení do tříčlenných týmů. Připraven pro ně byl vědomostní test s militaristickou tématikou, několik logických úkolů v budově muzea, taktický přesun kolem budovy a  úkoly zaměřené na CQB a týmovou taktiku.

Krátce po poledni následoval přesun vozidlem OT - 65 FUG do Jizerských hor, kde se museli účastníci vypořádat nejen s nepřízní počasí. Čekalo je pozorování pohyblivých cílů, orientace v terénu, hledání nábojnic pomocí detektoru kovů i simulovaný chemický útok.

Zpět do muzea dorazili všichni okolo páté hodiny odpoledne. Společně s lidmi z řad široké veřejnosti se pak zúčastnili přednášky a besedy s Ivanem Rousem ze Severočeského muzea v Liberci, který přiblížil historii uranových dolů a osudy lidí, kteří byli odsouzeni k práci v nich.

Tímto děkujeme panu Rousovi za poutavý výklad, rodině Šerclových z Jizerskohorkého technického muzea za podporu celé akce a panu Jiřímu Bláhovi, který nás v dopoledních hodinách přijel navštívit a přivezl drobné občerstvení pro všechny účastníky. Poděkování zároveň patří všem účastníkům a příznivcům této akce.

3ad1c5c72361e40a7a71e1d57796bcc8.jpg